Medarbetare

Märta Friman

VD Handarbetets Vänner E-post: marta.friman@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 50
Mobil: 070-440 08 85

Monika Persson Remes

Utbildningsansvarig kortkurser och utbildningssamordnare 
E-post: monika.persson.remes@hv-textil.se
Telefon:  08-545 686 51

Kirsi Mattila

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: kirsi.mattila@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Caroline Östlund

Projektledare och kommunikatör
E-post: caroline.ostlund@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 51
Mobil: 070-146 17 24

Matilda Tröger

Administratör & koordinator
E-post: matilda.troger@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 50
Mobil: 076-883 12 92

Inger Frank

Butiksansvarig
Tel: 076-883 12 65
E-post: butik@hv-textil.sein
ger.frank@hv-textil.se


Linnea Blomgren

Lärare i vävning, formgivning och shibori
E-post: linnea.blomgren@hv-textil.se
Telefon: 070-576-00 61

Viola Edin

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: viola.edin@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Ea Montelius

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: ea.montelius@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Anna Eriksson

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: anna.eriksson@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Lisa Hartman

Klassansvarig lärare: Textilhantverk: Basår
E-post: lisa.hartman@hv-textil.se

Elisabeth Isaksson

Klassansvarig lärare: Högre Textil Hantverksutbildning
E-post: elisabeth.isaksson@hv-textil.se

Ivar Asplund

Lärare i stickning
E-post: asplundknits@gmail.com

Kenneth Pils

Lärare formgivning
E-post: pils@post.utfors.se

Katarina Evans

Lärare i formgivning och konstsömnad
E-post: evans@brieditis-evans.se

Lina Sofia Lundin

Lärare i naturfärgning
E-post: linasofia.lundin@gmail.com

Karin Kahnlund

Lärare i stickning
E-post: kahnlund.k@telia.com

Sanna Thors Sköld

Lärare i stickning
E-post: sannsticks@gmail.com

Eva Marmbrandt

Lärare i textil formgivning och utställningskunskap
E-post: eva@marmbrandt.se
Telefon: 0709-498 757

Yvonne Habbe

Lärare i tovning
E-post: hem@habbe.nu

Annika Öhrner

Ordförande.
Fil dr, lärare och forskare i konstvetenskap vid Södertörns högskola.

Anna-Karin Laurell

Ordinarie ledamot.
Affärsområdeschef på Folksam, med lång chefserfarenhet. Hon har tidigare varit vd på SalusAnsvar och på Bukowskis.

Jonas Anderson

Ordinarie ledamot.
Många års erfarenhet inom det kulturpolitiska fältet.

Eric De Groat

Vice ordförande.
T.f. myndighetschef och enhetschef vid ArkDes.

Petter Hellsing

Suppleant.
Konstnär.

Beatrice Wallenberg

Ordinarie ledamot.
Projektledare på SJ.

Marie Ulväng

Ordninarie ledamot.
Fil dr, är Forskare vid Ekonomisk-historiska institutionen, Uppsala universitet.

Marianne Jonsson

Suppleant. Projektledare & konstkonsult.

Pasi Välimaa

Suppleant.
Textilkonstnär.

Annelie Holmberg

Suppleant.Forskar och undervisar i textilvetenskap vid Uppsala universitet.

Marcia Harvey Isaksson

Suppleant.
Driver FIberspace galleri med inriktning på textil konst.