Medarbetare

Lotta Ahlvar

VD Handarbetets vänner
E-post: lotta.ahlvar@hv-textil.se
Telefon: 070-970 95 86

Carola Hedqvist

Försäljningsansvarig
E-post: carola.hedqvist@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57
Mobil: 070-663 38 02

Monika Persson Remes

Utbildningskoordinator, kortkurser
E-post: monika.persson.remes@hv-textil.se
Telefon:  08-545 686 51

Kirsi Mattila

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: kirsi.mattila@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Caroline Östlund

Projektledare och kommunikatör
E-post: caroline.ostlund@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 51
Mobil: 070-146 17 24

Mathilda Perem

Marknadskoordinator
E-post: mathilda.perem@hv-textil.se
Telefon: 08- 545 686 52
Mobil: 076-883 12 92

Inger Frank

Butiksansvarig
E-port: butik@hv-textil.se
Telefon: 076-883 13 99

Linnea Blomgren

Tillförordnad utbildningsledare,
Lärare i shibori, vävning & formgivning
E-post: linnea.blomgren@hv-textil.se
Telefon: 070-576-00 61

Viola Edin

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: viola.edin@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Ea Montelius

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: ea.montelius@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Anna Eriksson

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: anna.eriksson@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Åsa Pärson

Lärare i formgivning, vävning & färgning.
E-post: asa.parson@hv-textil.se

Lisa Hartman

Klassansvarig lärare: Textilhantverk: Basår
E-post: lisa.hartman@hv-textil.se

Elisabeth Isaksson

Klassansvarig lärare: Högre Textil Hantverksutbildning
E-post: elisabeth.isaksson@hv-textil.se

Ivar Asplund

Lärare i stickning
E-post: asplundknits@gmail.com

Kenneth Pils

Lärare formgivning
E-post: pils@post.utfors.se

Katarina Evans

Lärare i formgivning och konstsömnad
E-post: evans@brieditis-evans.se

Lina Sofia Lundin

Lärare i naturfärgning
E-post: linasofia.lundin@gmail.com

Karin Kahnlund

Lärare i stickning
E-post: kahnlund.k@telia.com

Sanna Thors Sköld

Lärare i stickning
E-post: sannsticks@gmail.com

Eva Marmbrandt

Lärare i textil formgivning och utställningskunskap
E-post: eva@marmbrandt.se
Telefon: 0709-498 757

Karin Lundberg

Ekonomilärare
E-post: skola@hv-textil.se

Yvonne Habbe

Lärare i tovning
E-post: hem@habbe.nu

Annika Öhrner

Ordförande.
Fil dr, lärare och forskare i konstvetenskap vid Södertörns högskola.

Anna-Karin Laurell

Ordinarie ledamot.
Affärsområdeschef på Folksam, med lång chefserfarenhet. Hon har tidigare varit vd på SalusAnsvar och på Bukowskis.

Jonas Anderson

Ordinarie ledamot.
Många års erfarenhet inom det kulturpolitiska fältet.

Eric De Groat

Ordinarie ledamot.
T.f. myndighetschef och enhetschef vid ArkDes.

Andreas Demander

Ordinarie ledamot.
Managementkonsult och HR expert på SEB.

Petter Hellsing

Ordinarie ledamot.
Konstnär.

Beatrice Wallenberg

Ordinarie ledamot.
Projektledare på SJ.

Marie Ulväng

Suppleant.
Fil dr, är Forskare vid Ekonomisk-historiska institutionen, Uppsala universitet.

Margot Barolo

Suppleant.
Formgivare, är programansvarig för Formprogrammet vid Beckmans Designhögskola.

Annika Larsson

Suppleant.
Konsult med lång erfarenhet av inköp inom textil inköpschef.

Marianne Jonsson

Adjungerad Suppleant. Projektledare & konstkonsult.