Medarbetare

Eva Marmbrandt

Rektor och Verksamhetschef

E-post: eva.marmbrandt@hv-textil.se
Telefon:  0704-473800

Kirsi Mattila

Ateljé- och Verksamhetschef
E-post: kirsi.mattila@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Monika Persson Remes

Utbildningsansvarig kortkurser och utbildningssamordnare
E-post: monika.persson.remes@hv-textil.se
Telefon:  08-545 686 51

Linnea Blomgren

Utbildningsansvarig Högre textil hantverksutbildning år 1
Lärare i vävning, formgivning och shibori
E-post: linnea.blomgren@hv-textil.se
Telefon: 070-576-00 61

Caroline Östlund

Tjänstledig fr om juli 2020.
Projektledare och kommunikatör
E-post: caroline.ostlund@hv-textil.se

Inger Frank

Administrationsansvar / ekonomi
Tel: 076-883 12 65
E-post: inger.frank@hv-textil.se

Viola Edin

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: viola.edin@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Ea Montelius

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: ea.montelius@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Katarina Öberg

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: katarina.oberg@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Anna Eriksson

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: anna.eriksson@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Lisa Hartman

Utbildningsansvarig Textilhantverk: Basår
E-post: lisa.hartman@hv-textil.se

Elisabeth Isaksson

Utbildningsansvarig Högre Textil Hantverksutbildning år 2
E-post: elisabeth.isaksson@hv-textil.se

Ivar Asplund

Lärare i stickning
E-post: asplundknits@gmail.com

Kenneth Pils

Lärare formgivning
E-post: pils@post.utfors.se

Katarina Evans

Utbildningsansvarig Textilhantverk Sömnad. Lärare i formgivning och konstsömnad. E-post: katarina.evans@hv-textil.se

Lina Sofia Lundin

Lärare i naturfärgning
E-post: linasofia.lundin@gmail.com

Lisbeth Stålborg

Lärare fysisk gestalning, Textilhantverk Sömnad.
E-post: lisbeth@patterndesign.se
Telefon: 08-545 686 50

Karin Derland

Lärare kortkurs yllebroderi
E-post: karin.derland@gmail.com

Sanna Thors Sköld

Lärare i stickning
E-post: sannsticks@gmail.com

Yvonne Habbe

Lärare i tovning
E-post: hem@habbe.nu