Medarbetare

Märta Friman

VD Handarbetets Vänner E-post: marta.friman@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 50
Mobil: 070-440 08 85

Eva Marmbrandt

t.f. Utbildningsledare.

Kursansvarig Textilhantverk Sömnad.
E-post: eva.marmbrandt@hv-textil.se
Telefon växel: 08-545 686 51
Telefon:  0709-498757

Monika Persson Remes

Utbildningsansvarig kortkurser och utbildningssamordnare 
E-post: monika.persson.remes@hv-textil.se
Telefon:  08-545 686 51

Kirsi Mattila

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: kirsi.mattila@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Caroline Östlund

Projektledare och kommunikatör
E-post: caroline.ostlund@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 51
Mobil: 070-146 17 24

Inger Frank

Butiksansvarig
Tel: 076-883 12 65
E-post: butik@hv-textil.sein
ger.frank@hv-textil.se


Linnea Blomgren

Klassansvarig lärare: Högre textil hantverksutbildning år 1.
Lärare i vävning, formgivning och shibori
E-post: linnea.blomgren@hv-textil.se
Telefon: 070-576-00 61

Viola Edin

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: viola.edin@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Ea Montelius

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: ea.montelius@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Katarina Öberg

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: katarina.oberg@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Anna Eriksson

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: anna.eriksson@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Lisa Hartman

Klassansvarig lärare: Textilhantverk: Basår
E-post: lisa.hartman@hv-textil.se

Elisabeth Isaksson

Klassansvarig lärare: Högre Textil Hantverksutbildning år 2.
E-post: elisabeth.isaksson@hv-textil.se

Ivar Asplund

Lärare i stickning
E-post: asplundknits@gmail.com

Kenneth Pils

Lärare formgivning
E-post: pils@post.utfors.se

Katarina Evans

Lärare i formgivning och konstsömnad. 
E-post: evans@brieditis-evans.se

Lina Sofia Lundin

Lärare i naturfärgning
E-post: linasofia.lundin@gmail.com

Lisbeth Stålborg

Lärare fysisk gestalning, Textilhantverk Sömnad.
E-post: lisbeth@patterndesign.se
Telefon: 08-545 686 50

Karin Kahnlund

Lärare i stickning
E-post: kahnlund.k@telia.com

Sanna Thors Sköld

Lärare i stickning
E-post: sannsticks@gmail.com

Yvonne Habbe

Lärare i tovning
E-post: hem@habbe.nu

Maria Veerasamy

Ordförande.

VD Svenskt Tenn AB.

Anders Kjäll

Ordinarie ledamot.
Pensionerad ekonom, bakgrund finansmarknaden. 

Marie Ulväng

Vice ordförande.

Fil dr, är Forskare vid Ekonomisk-historiska institutionen, Uppsala universitet.

Annelie Holmberg

Ordinarie ledamot.
Universitetslektor i textilvetenskap vid Konstvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet

Marcia Harvey Isaksson

Ordinarie ledamot.
Driver Fiberspace galleri med inriktning på textil konst.

Miriam Andersson Blecher

Suppleant.
Konsthallschef, Botkyrka Konsthall.

Svante Helmbaek Tirén

Suppleant.
Frilansande skribent och curator med inriktning på arkitektur och konsthantverk. 

Camilla Skorup

Suppleant.

Helena Schmidt

Ordinarie ledamot.
MBA. Rådgivare inom affärsutveckling och marknadsföring vid New Heights AB.

Birgitta Nordström

Ordinarie ledamot.
Textilkonstnär och forskare
www.birgittanordstrom.se

Gunnel Mohme

Suppleant.
Fil dr i barn-och ungdomsvetenskap och lektor i pedagogik på Södertörns högskola.