Medarbetare

Susanne Johansson

Kommunikation, Utställningsproducent & Projektledning (vik.)
E-post:  susanne.johansson@hv-textil.se

Eva Marmbrandt

Utbildningsledare.

Utbildningsansvarig Textilhantverk Sömnad.
E-post: eva.marmbrandt@hv-textil.se
Telefon:  0709-498757

Monika Persson Remes

Utbildningsansvarig kortkurser och utbildningssamordnare 
E-post: monika.persson.remes@hv-textil.se
Telefon:  08-545 686 51

Kirsi Mattila

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: kirsi.mattila@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Caroline Östlund

Tjänstledig fr om juli 2020.
Projektledare och kommunikatör
E-post: caroline.ostlund@hv-textil.se

Inger Frank

Butiksansvarig
Tel: 076-883 12 65
E-post: butik@hv-textil.sein
ger.frank@hv-textil.se


Linnea Blomgren

Utbildningsansvarig Högre textil hantverksutbildning år 1
Lärare i vävning, formgivning och shibori
E-post: linnea.blomgren@hv-textil.se
Telefon: 070-576-00 61

Viola Edin

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: viola.edin@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Ea Montelius

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: ea.montelius@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Katarina Öberg

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: katarina.oberg@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Anna Eriksson

Hantverkare & Konstbrodös
E-post: anna.eriksson@hv-textil.se
Telefon: 08-545 686 57

Lisa Hartman

Utbildningsansvarig Textilhantverk: Basår
E-post: lisa.hartman@hv-textil.se

Elisabeth Isaksson

Utbildningsansvarig Högre Textil Hantverksutbildning år 2
E-post: elisabeth.isaksson@hv-textil.se

Ivar Asplund

Lärare i stickning
E-post: asplundknits@gmail.com

Kenneth Pils

Lärare formgivning
E-post: pils@post.utfors.se

Katarina Evans

Lärare i formgivning och konstsömnad. 
E-post: evans@brieditis-evans.se

Lina Sofia Lundin

Lärare i naturfärgning
E-post: linasofia.lundin@gmail.com

Lisbeth Stålborg

Lärare fysisk gestalning, Textilhantverk Sömnad.
E-post: lisbeth@patterndesign.se
Telefon: 08-545 686 50

Karin Kahnlund

Lärare i stickning
E-post: kahnlund.k@telia.com

Sanna Thors Sköld

Lärare i stickning
E-post: sannsticks@gmail.com

Yvonne Habbe

Lärare i tovning
E-post: hem@habbe.nu

Annelie Holmberg

Ordinarie ledamot.
Universitetslektor i textilvetenskap vid Konstvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet

Helena Schmidt

Ordinarie ledamot.
MBA. Rådgivare inom affärsutveckling och marknadsföring vid New Heights AB.